Sobota, 20 września 2014 r.• imieniny: Eustachego, Filipiny • tydzień: parzysty

Historia parafii

Kościół Parafialny został poświęcony w 1913 roku. Architektura neogotycka. Odpust przypada w uroczystość  Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Kościół filialny pw. św. Marka Ewangelisty. Został poświęcony 25.04.1948 r. Odpust przypada 25.04. Świątynia z XIV-XV w. Architektura w stylu późnogotyckim, wieża z XVII w.

Do parafii należą ulice: Barnkowo, Barwicka, Bogusława, Czcibora, Demokracji Ludowej, Gdańska, Jagiellońska(od nr. 14), Kolejowa, Kościuszki, Królowej Jadwigi, Łucznicza, Łyżwiarska, Matejki, Narciarska nr.1, Ogrodowa, Owocowa, Paderewskiego, Piastów, Pływacka, Polna, Poznańska, Roosvelta, Słoneczna, Słowiańska, Teligi, Tęczowa, Trakt Pyrzycki, Warszawska, Willowa, Wilsona, Witosa, Wyzwolenia, Zielona, Żółkiewskiego.

Administratorzy parafii

1. ks. Franciszek Muller 1932-1946
  2. ks. Andrzej Czechowicz 1946-1953
  3. ks. Kazimierz Terlecki 1953-1957
  4. ks. Andrzej Czechowicz 1957-1960
  5. ks. Zbigniew Wójcik 1960-1991
  6. ks. Waldemar Michałowski 1991- 2003
  7. ks. Henryk Przestacki od 2003

Powołania

1. ks. Stanisław Skibiński
  2. ks. Dariusz Żarkowski
  3. ks. Wiesław Borecki
  4. ks. Konstatnty Szukiel
  5. o. Andrzej Napiórkowski OSPPE
  6. s. Teresa Sopoćko
  7. s. Genowefa Sopoćko SIC
  8. s. Maria Sasin

KULT NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA

„W Kościele katolickim cześć oddawana Panu Jezusowi, podkreślająca Jego miłość. Najbardziej znane przejawy kultu to: uroczystość Najświętszego Serca Jezusa, obchodzona w piątek po oktawie Bożego Ciała i odbywające się codziennie z czerwcu nabożeństwo , a także zakony poświęcone Sercu Jezusa, m.in. sercanie i sercanki, Bracia Serca Jezusowego, siostry Sacre Coeur oraz urszulanki Serca Jezusa Konającego.

Już starożytni pisarze chrześcijańscy podkreślali, że z przebitego Serca Jezusa narodził się Kościół i sakramenty: chrzest z wody, która wypłynęła z przebitego boku Chrystusa oraz Eucharystia z Jezusowej krwi. Początki kultu Serca Jezusowego sięgają jednak średniowiecza, kiedy to niezależnie w różnych miejscach pojawia się nabożeństwo do Serca Jezusowego

Od XVII wieku kult Najświętszego Serca rozszerza się na cały Kościół. Przyczyniło się do tego szczególnie dwoje ludzi: św. Małgorzata Maria Alacoque oraz jej spowiednik, św. Jan Eudes. On właśnie jako pierwszy, za pozwoleniem biskupa Rennes, wprowadził w 1670 r. święto Serca Pana Jezusa, które było obchodzone odtąd we wszystkich domach jego kongregacji. W dwa lata później otrzymał pozwolenie na odprawienie Mszy św. o Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwo zaś do Serca Jezusa łączył ściśle z nabożeństwem do Serca Maryi. To on założył ku czci tych dwóch Serc osobną wspólnotę zakonną.

Główna jednak zasługa w rozpowszechnieniu kultu Najświętszego Serca przypadła św. Małgorzacie Marii Alacoque (1647-1690) z klasztoru wizytek w Paray-le-Monial. Pan Jezus wielokrotnie objawiał świętej swoje Serce, a czcicielom Serca obiecywał liczne łaski. W piątek 10 czerwca 1675 r., po oktawie Bożego Ciała, miało miejsce ostatnie objawienie Jezusowego Serca świętej Małgorzacie Marii Alacoque. Jezus powiedział do niej: Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi, że nie szczędziło niczego aż do zupełnego wyniszczenia się dla okazania im miłości, a w zamian za to doznaje od większości ludzi tylko gorzkiej niewdzięczności, wzgardy, nieuszanowania, lekceważenia, oziębłości i świętokradztw, jakie oddają mu w tym Sakramencie Miłości. Dlatego żądam, aby pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała był odtąd poświęcony jako osobne święto ku czci Mojego Serca i na wynagrodzenie Mi przez komunię i inne praktyki pobożne zniewag, jakich doznaję.

Do Stolicy Apostolskiej napływały potem liczne prośby o zatwierdzenie kultu i święta Serca Pana Jezusa, Rzym jednak długo się wahał. Po dokładnych badaniach Stolica Apostolska uznała wiarygodność objawień św. Małgorzaty Marii i zezwoliła na obchodzenie tego święta. Pierwszy zatwierdził je papież Klemens XIII w 1765 r. Na dzień uroczystości wyznaczono - zgodnie z żądaniem, które Jezus przedstawił św. Marii Małgorzacie - piątek po oktawie Bożego Ciała. Pius IX w. r. 1856 rozszerzył to święto na cały Kościół. On również 31 grudnia 1899 r. oddał Sercu Jezusowemu w opiekę cały Kościół i rodzaj ludzki. Papież Pius XI encykliką Miserentissimus Redemptor dodał do święta oktawę. Ogłosił także formularz mszalny i oficjum święta. Pius XII zaś opublikował w 1956 r. specjalną encyklikę Haurietis aquas, poświęconą czci Jezusowego Serca.”

12 obietnic Serca Jezusowego skierowane do Jego czcicieli:

1. Dam im wszystkie łaski potrzebne w ich stanie.

2. Zgoda i pokój będą panowały w ich rodzinach.

3. Będę ich pocieszał we wszystkich ich strapieniach.

4. Będę ich bezpieczną ucieczką za życia, a szczególnie przy śmierci.

5. Wyleję obfite błogosławieństwa na wszystkie ich przedsięwzięcia.

6. Grzesznicy znajdą w mym Sercu źródło nieskończonego miłosierdzia.

7. Dusze oziębłe staną się gorliwymi.

8. Dusze gorliwe dojdą szybko do wysokiej doskonałości.

9. Błogosławić będę domy, w których obraz mego Serca będzie umieszczony i czczony.

10. Kapłanom dam moc kruszenia serc najzatwardzialszych.

11. Imiona tych, co rozszerzać będą to nabożeństwo, będą zapisane w mym Sercu i na zawsze w Nim pozostaną.

12. Przyrzekam w nadmiarze miłosierdzia Serca mojego, że wszechmocna miłość moja udzieli tym wszystkim, którzy komunikować będą w pierwsze piątki przez dziewięć miesięcy z rzędu, łaskę pokuty ostatecznej, że nie umrą w stanie niełaski mojej ani bez sakramentów i że Serce moje stanie się dla nich bezpieczną ucieczką w godzinę śmierci.

Kościół parafialny został poświęcony w 1913 r. Architektura neogotycka. Odpust przypada w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Administrator: Barbara Nożewnik